Az Correlation Európai Ártalomcsökkentő Hálózat és az Eurázsiai Ártalomcsökkentő Egyesület közös állásfoglalása arról, hogy miként kell biztosítani az ártalomcsökkentő szolgáltatások folyamatosságát a járvány idején. (PDF)
A drogfogyasztó emberek az új típusú koronavírus járvány idején kockázati csoportnak számítanak. Gyakran a társadalom margóján élnek, alacsony vagy zéró hozzáféréssel a lakhatáshoz, a munkalehetőségekhez, pénzügyi forrásokhoz, a szociális és egészségügyi ellátáshoz. Az országok többségében rendszeres diszkriminációnak vannak kitéve és kriminalizálják őket. Sokan közülük számos egészségügyi problémával küzdenek (mint amilyen például a COPD, HIV, TBC, rák és más, az immunrendszert károsító betegség), amelyek növelhetik a (halálos kimenetelű) új típusú koronavírus fertőzés kockázatát. Az ártalomcsökkentő szolgáltatások gyakran az egyedüli kapcsolódási pontot jelentik ezen emberek számára az egészségügyi ellátórendszerhez. Egészségügyi és szociális ellátást és egyéb olyan alapvető támogatást nyújtanak a számukra, amelyek létfontosságú kapcsolatot teremtenek egyéb életmentő szolgáltatásokhoz.
Ezért arra kérjük a járvány miatt biztonsági intézkedéseket bevezető helyi önkormányzatokat, a nemzeti kormányokat és a nemzetközi szervezeteket, hogy
1. Biztosítsák az ártalomcsökkentő és egyéb alacsonyküszöbű szolgáltatások folyamatosságát a drogfogyasztó emberek számára az új típusú koronavírus járvány idején. Ez magában foglalja az opiát szubsztitúciós terápiát, a heroin asszisztált kezelést, a tűcsere programokat, illetve a naloxon és a felügyelt droghasználói helyiségek folyamatos hozzáférhetőségét. Ezen felül olyan alapvető szolgáltatásokat is elérhetővé kell tenni, mint a nappali ellátás, az éjjeli menedékhelyek, a zuhanyzók, a ruhák, az élelem és egyéb hasonló szolgáltatások. Ez különösen fontos azoknál, akik hajléktalanok és/vagy az utcán élnek.
2. Biztosítsanak megfelelő pénzügyi támogatást az ártalomcsökkentő és egyéb alacsonyküszöbű szolgáltatások működéséhez. Szereljék fel őket megfelelő eszközökkel, hogy megóvhassák a munkatársaikat és a klienseket a fertőzésektől (szappanok, kézfertőtlenítők, eldobható maszkok, steril törlőkendők stb.).
3. Ismerjék el az ártalomcsökkentő és egyéb alacsonyküszöbű szolgáltatások kritikus szerepét az új típusú koronavírus világjárvány idején, és vegyék figyelembe a drogfogyasztó emberek és az egyéb hasonló kockázati csoportok különleges sérülékenységét.
4. Alakítsanak ki speciális útmutatókat és szabályokat az ártalomcsökkentő szolgáltatások részére, különös tekintettel a drogfogyasztó emberek és hozzátartozóik sérülékenységeire. Ezeket az útmutatókat a szakmai szervezetekkel és az érintett közösségekkel szoros együttműködésben kell kidolgozni. Ezenkívül ezen dokumentumoknak meg kell felelniük a WHO nemzetközi útmutatóinak, a tudományos bizonyítékoknak, illetve az egyéb országos járványügyi szabályozásoknak is.
5. Biztosítani kell a szubsztitúciós terápia folyamatosságát. Lehetővé kell tenni, hogy a kliensek legalább egy heti dózist hazavihessenek, illetve biztosítani kell a gyógyszer lakóhelyhez közeli gyógyszertárakban való felvételét a számukra.
6. A tűcsere programoknak nagyobb adag tűt, fecskendőt és egyéb eszközt kell kiadniuk a klienseiknek, hogy minimalizálják a fizikai kontaktusok számát. A klienseknek biztosítani kell az elvihető tárolókat a használt tűk és fecskendők biztonságos megőrzéséhez/szállításához.
7. Az ártalomcsökkentő szolgáltatásoknak az új típusú koronavírus fertőzéseket megelőző eszközöket és információkat kell biztosítaniuk a munkatársaik, az önkénteseik és a klienseik számára. Ide tartozik a szappan, a legalább 60% alkoholt tartalmazó kézfertőtlenítők, a steril törlőkendők, a szemetesek és az eldobható arcmaszkok.
8. A drop-in szolgáltatásoknak, a szenvedélybetegek nappali ellátóinak és a drogfogyasztói szobáknak tanácsokkal és támogatással kell segíteniük klienseiket az új típusú koronavírus-fertőzések elkerülésében. A látogatóknak fertőtleníteniük kell a kezüket, mielőtt belépnek, és nem szabad a helyiségben tartózkodniuk az abszolút szükséges időtartamnál tovább. A konyháknak elvihető ételt kell készíteniük, amelyet odakint is el lehet fogyasztani. Minden szükséges lépést meg kell tenni annak érdekében, hogy a látogatók fizikailag a legkevesebbet érintkezzenek egymással és a személyzettel. A zárt helyiségeket rendszeresen szellőztetni kell. Az ártalomcsökkentő szolgáltatásokban, a szállókon és a drogfogyasztói szobákban meg kell akadályozni a túlzsúfoltság kialakulását. Ezt biztonsági szabályok bevezetésével kell elérni, például minimalizálni kell a kliensek odabent tartózkodását, a látogatók maximális számát, illetve egy alkalomban kell maximalizálni a napi látogatások számát. A stabil lakhatással rendelkező embereket arra kell buzdítani, hogy maradjanak otthon, és kizárólag az ártalomcsökkentő eszközök átvételére jöjjenek el.
9. A drogfogyasztó emberek egészségügyi állapotát rendszeresen ellenőrizni kell. Amennyiben valaki tüneteket mutat, mint amilyen a láz vagy a köhögés, maszkot kell neki adni és elő kell segíteni, hogy minél hamarabb orvosi segítséget kapjon. A szolgáltatóknak együtt kell működniük a helyi egészségügyi hatóságokkal és kórházakkal, hogy a klienseik közvetlen és gyors segítséget kapjanak, illetve gyógyulásuk után biztosítva legyen az utógondozásuk.
10. A hajléktalanok éjjeli menedékhelyeinek rendelkezésre kell állniuk a hajléktalan emberek számára a járvány idején. Lehetővé kell tenni azon kliensek elkülönítését, akik megfertőződtek, de nem igényelnek kórházi ellátást. Az éjjeli menedékhelyeknek meg kell felelniük az új típusú koronavírus járvánnyal kapcsolatos általános biztonsági előírásoknak, el kell kerülniük, hogy az embereket a fertőzés további kockázatának tegyék ki a túlzsúfoltság és az elégtelen egészségügyi ellátás miatt.
11. A csoportos foglalkozásokat, mint amilyenek a gyűlések és a csoportos konzultációk, meg kell szüntetni és el kell halasztani, vagy pedig online formában kell továbbra is biztosítani. Az új kliensek felvételétideiglenesen fel kell függeszteni (kivéve online). A kényszerintézkedéseket (pl. a büntető-igazságszolgáltatás által a büntetőeljárás alternatívájaként előírt kezelést) fel kell függeszteni. A kötelező vizeletteszteket meg kell szüntetni.
12. Az ártalomcsökkentő szolgáltatásoknak biztonságos munkakörülményeket kell teremteniük és biztosítaniuk kell a munkatársaik tájékoztatását és védelmét a fertőzésekkel szemben. A szolgáltatóknak meg kell határozniuk a létfontosságú munkahelyi funkciókat és pozíciókat. Előre meg kell tervezniük, hogyan helyettesítik az ezekben a pozíciókban dolgozókat, ha azok munkaképtelenné válnak.
CORRELATION EURÓPAI ÁRTALOMCSÖKKENTŐ HÁLÓZAT
EURÁZSIAI ÁRTALOMCSÖKKENTŐ EGYESÜLET
fordította: Sárosi Péter
PDF dizájn: Takács István Gábor