Tegnap végre pontot tett a Fővárosi Közgyűlés a kormánypárt azon törekvésére, hogy megbuktassa a tavalyi év végén széleskörű civil részvétellel kialakított fővárosi drogstratégiát: a képviselők leszavazták Szentkirályi előterjesztését.
A Fővárosi Közgyűlés napirendjén meglehetősen hátul, a 26. helyen szerepelt a fővárosi drogstratégia megbuktatását célzó előterjesztés, amit Szentkirályi Alexandra, a fővárosi Fidesz frakció elnöke nyújtott be (lásd tegnapi posztunkat). A vitára már csak este került sor. Az előterjesztés, amit Szentkirályi egy Facebook-videóban is népszerűsített és magyarázott, többek között azzal érvelt, hogy a fővárosi drogstratégia valójában "drogpárti" dokumentum. Helyette pedig "drogellenes" stratégiát kellene elfogadni a hatályos nemzeti drogellenes stratégiával összhangban.
Az előterjesztésre válaszul a stratégiát kidolgozó szakemberek levelet küldtek a Közgyűlés tagjainak, amiben részletesen szétszedték az előterjesztés érveit, így például:
- jelen pillanatban nincsen nemzeti drogstratégia, ugyanis hiába hatályos a dokumentum, ha annak minden célkitűzése 2020-ig tartott, és a kormány azóta sem alkotott újat;
- valójában a nemzeti drogellenes stratégia sokkal több közös elemet tartalmazott a fővárosival, mint amennyiben különbözött, így a nemzeti stratégia is támogatta az ártalomcsökkentést;
- a fővárosi drogstratégia az uniós stratégia elveit, szerkezetét és tartalmát követi;
- a Szentkirályi által kifogásolt ártalomcsökkentő programok, mint a felügyelt droghasználó helyiségek és a drogbevizsgáló program, az uniós drogstratégiában is szerepelnek, ráadásul a fővárosi stratégia nem ezek bevezetéséről beszél, csupán arról, hogy ezek hazai megvalósíthatóságáról is el kell kezdeni beszélni;
- az, hogy egy drogstratégia nem drogellenesnek van elnevezve, nem jelenti, hogy "drogpárti", az uniós stratégia is drogstratégiának van elnevezve;
- a fővárosi stratégia bevezetését komoly kutatómunka és a szakemberek széleskörű bevonása előzte meg;
- és végül, de talán ez a legfontosabb: nem a Főváros, hanem a kormány rendelkezik megfelelő erőforrásokkal és hatalommal a helyzet valódi megváltoztatására, de a kormány ehelyett inkább leépítette a hazai addiktológiai ellátórendszert.
A Közgyűlésen a napirendi ponthoz számos fideszes képviselő hozzászólt. Gyakorlatilag megismételték azokat a kritikákat, amelyeket a szakemberek a levelükben már cáfoltak. Így például teljesen figyelmen kívül hagyták, hogy a stratégia négy pillérjéből csupán az egyik az ártalomcsökkentés, és úgy állították be, mintha abban nem szerepelne megelőzés, kezelés és kínálatcsökkentés/rendészet. Ezenkívül teljesen figyelmen kívül hagyták azt a tényt is, hogy a jelenlegi drogkrízisben a 14 éve regnáló kormánynak jóval nagyobb szerepe és felelőssége van, mint a Fővárosnak.
A vita nem volt mentes a személyeskedéstől sem. Ellenzéki oldalról Döme Zsuzsanna Suzi fogalmazott meg vitriolos és szarkasztikus kritikát a fideszes előterjesztésről, aki rámutatott arra, hogy a drogmentes társadalom szigorral való elérése egy káros utópia. Kormánypárti képviselők erre azzal reagáltak, hogy Kovács Gergő kannabisz-termesztési ügye miatt Döme nem szólhat hozzá hitelesen ehhez a témához. Erre pedig Baranyi Krisztina ferencvárosi polgármester válaszolt azzal, hogy a fideszes képviselők emlékezetébe idézte a fűtermesztő Fidelitas vezető és Szájer József esetét.
A vitának végül Karácsony Gergely főpolgármester vetett véget, aki megkérte a képviselőket, hogy a szakemberek számukra kinyomtatott levelének elolvasása után alkossanak véleményt. Ennek alapján megvédte a fővárosi drogstratégiát, mint ami az uniós drogstratégiával összhangban van, ezenkívül nagyon is széles körű egyeztetéssel lett elfogadva.
Ami egyértelműen kiderült a vitából: Szentkirályiék célja ezzel a javaslattal valószínűleg kizárólag az volt, hogy provokálják a Tisza Párt képviselőit, egyfajta színvallásra kényszerítve őket. Ezt a céljukat nem érték el, a tiszások végül nem szóltak hozzá a napirendi ponthoz. Ellenben a szavazásnál leszavazták a fideszes javaslatot. Meglepő fordulat volt, hogy míg a tiszások beálltak a drogstratégia mögé, két LMP-s és három DK-s képviselő is tartózkodott a szavazástól és nem támogatta azt.