Miközben nálunk fullba nyomják a drogháborút, New Yorkban a korábban fűért elítélt dílerek jóvátételként elsőként nyithatnak legális kannabisz üzleteket. Nézd meg videónkat egyikükkel, Coss Marte-vel, aki 6 évet húzott le a börtönben, de ma 3 legális fűboltot és egy volt elítélteknek munkahelyet adó fitnesszközpontot vezet.
A fenti videó magyar felirattal is nézhető, a YouTube ablak jobb alsó sarkában lehet bekapcsolni, a fogaskeréknél pedig nyelvet választani.
A 68. ENSZ Kábítószerügyi Bizottsági Ülésen forgattunk, amikor találkoztunk Coss Marte-vel — egy nem mindennapi vendéggel a világ legnagyobb drogpolitikai eseményén, ahol számos ország még mindig ragaszkodik a „drogmentes világ” disztópikus víziójához. Épp egy beszélgetést vettünk fel videóra, amit a nemzetközi Drogpolitikai Konzorcium (IDPC) szervezett az ártalomcsökkentésről, a droghasználatról és az egészséghez való jogról. Itt Anand Grover, a Globális Drogpolitikai Bizottság tagja beszélgetett a hallgatósággal.
„Megkaphatom annak az orvosnak az e-mail címét, aki az előbb megszólalt? Érdekel, mit csinál New Yorkban” – kérdezte Grover.
„Nem vagyok orvos, drogdíler vagyok” – válaszolta a fiatalember. A teremben nevetés tört ki.
Mint kiderült, a férfi nem más volt, mint Coss Marte. Meghívását a CND-re John Melhus, a Norvég Humán Drogpolitikai Egyesület (FHN) tagja kezdeményezte, aki véletlenül tért be az egyik Coss által működtetett kannabiszboltba New Yorkban. Coss, aki korábban elítéltként töltötte éveit, mára kannabiszvállalkozóként dolgozik, és lenyűgözte Johnt az inspiráló kezdeményezések sora, amelyeket irányít. Így született meg az ötlet, hogy elhozzák őt az ENSZ-ülésre.
Coss édesanyja a Dominikai Köztársaságból vándorolt ki New Yorkba. A család mélyszegénységben élt, Coss pedig már fiatalon elkezdett drogot használni és árulni.
19 éves korára évente több mint 2 millió dollárt keresett dílerkedéssel.
23 évesen letartóztatták, és hat év börtönbüntetést kapott kábítószer-kereskedelem miatt. A börtönben kezdett testmozgásba, hogy lefogyjon – ebből alakult ki később a saját testsúlyos edzésmódszere, amely a CONBODY nevű börtön stílusú edzésprogram alapja lett. A programot szabadulása után indította el.
A konditerem két éven át sikeresen működött. Mivel Coss-t korábban marihuána ügyben elítélték, ugyanakkor vállalkozóként több mint két évig sikeresen dolgozott, jogosulttá vált New York állam Kannabisz Társadalmi Egyenlőség Programjára.
A program célja az, hogy azok a közösségek, amelyek aránytalanul nagy hátrányt szenvedtek a kannabisz tilalma miatt, részesülhessenek a legalizált piac előnyeiből.
A program jogosultjai közé tartoznak azok az emberek vagy közösségek, akiket keményen érintett a korábbi drogháború, így például marihuána ügyekben elítéltek vagy kisebbségek, nők, veteránok és nehéz helyzetben lévő gazdák. A program kulcseleme a feltételes felnőtt-használatú kiskereskedelmi engedély (CAURD), amely előnyt biztosít ezeknek a csoportoknak a nagyvállalatokkal szemben, és előbb tudnak kannabisz boltokat nyitni.
Ma Coss a CONBUD vezérigazgatója — ez az egyik első, teljesen engedélyezett rekreációs kannabisz-kereskedés Manhattanben, és az első a Lower East Side-on.
A három kannabisz boltot működtető cég havi forgalma megközelíti a 800000 dollárt, ebből közel 100000 dollár a nyereség.
A CONBUD 2024-ben 7 millió dollár bevételt ért el, és 1 millió dollár adót fizetett be.
Coss a mai napig vezeti a CONBODY edzőtermet is, és küldetése változatlan: segíteni a volt elítélteknek, hogy életüket pozitív irányba fordítsák a sport által. Csapatával rendszeresen látogatnak börtönöket, ahol speciális edzésprogramot kínálnak a raboknak. Azok, akik sikeresen elvégzik a képzést, azonnal állást kapnak a konditeremben.
Coss nem zárkózik el attól sem, hogy olyanokat alkalmazzon, akiket súlyos bűncselekmények miatt ítéltek el:
„Én egy olyan embert látok, aki hibázott. A legtöbben ott bent jó emberek. A legtöbb cég nem így tekint az alkalmazottaira. Én viszont ezt próbálom felépíteni – egy másfajta vállalati modellt, ahol emberként tekintünk rájuk.”
A videót a Robert Carr Fund finanszírozta a Harm Reduction Consortium révén. Külön köszönet az International Drug Policy Consortium (IDPC) csapatának, valamint John Melhusnak, a Norvég Humán Drogpolitikai Egyesület munkatársának.
Riporter: Sárosi Péter
Videó és cikk: Takács István Gábor